18 kwietnia 2011

"Hrabia Monte Christo tom III" Aleksander Dumas

wydawnictwo: Dolnośląskie
data wydania: 2006 (wydanie pierwsze 1846)
liczba stron: 386
ocena: 4/5

Trzeci tom to ostatnie spotkanie z hrabią de Monte Christo.
"Zemsta najlepiej smakuje na zimno."
Monte Christo dobrze o tym wie, dlatego po latach mści się na ludziach szczęśliwych, którzy jednak swoje szczęście budowali na nieszczęściu innych (m.in. jego).
Wszystkie intrygi, wątki znajdują rozwiązanie w ostatnim tomie. Mściciel nadchodzi, by ukarać tych, których czyny zniszczyły mu życie. A może Monte Christo nie zdoła się zemścić? Może udaremnią mu to władze, któraś z jego ofiar, ktoś z rodzinych, a może jego dobre serce? Czy w Hrabii zostały jeszcze jakieś ciepłe uczucia, czy doświadczenia życiowe, nieszczęścia sprawiły, że jego serce zmieniło się w kamień?
Może ktoraś z jego ofiar go zabije?
Jeśli jesteście ciekawi- przeczytajcie te książki :)


"Powieść Aleksandra Dumasa ojca z 1844, uważana za najwybitniejsze dzieło w jego ogromnym dorobku"*
Nie wiem czy to najwybitniejsze dzieło Dumasa, bo jest jedyne jakie do tej pory czytałam, uważam je natomiast za dobre i godne uwagi.

Książka ukazuje nastroje w latach upadku Napoleona i później, a także odmalowuje wiele ciekawych miejsc, zwyczajów z tamtych czasów. Możemy przyjrzeć się tamtejszej elicie, tamtym czasom i priorytetom jakie wtedy mieli ludzie.
"Główna intryga powieści miała być zainspirowana przez akta odnalezione w archiwach policyjnych - historię Pierre'a Picauda, który w 1807 na dzień przed ślubem z piękną i zamożną Małgorzatą Vigoroux został fałszywie zadenuncjowany jako szpieg angielski przez swoich trzech niby-przyjaciół. Po wyjściu z twierdzy Fenestrelle w 1815 odnalazł on autorów donosu i zamordował dwóch z nich, zostawiając w ciele pierwszego nóż z napisem "Numer 1", drugiego zaś trując i zostawiając go przykrytego czarną tkaniną z napisem "Numer 2". Przy próbie ataku na trzeciego z denuncjatorów nazwiskiem Allut sam został jednak zabity. Jego powrót do Paryża był możliwy dzięki skarbowi, jaki odnalazł w Mediolanie, a na ślad którego naprowadził go współwięzień."**
Nie spodziewałam się, że ta historia ma w pewnym stopniu oparcie w rzeczywistości i że może to być podkoloryzowana wersja prawdziwych wydarzeń.

Dumas skonstruował ciekawą fabułę, w trzecim tomie wszystkie kawałki układanki powędrowały na swoje miejsce, w większości przypadków udało mi się przewidzieć bieg wypadków, nawet jeśli tylko trochę wcześniej niż bohaterowie ;)
W książce jest dużo akcji, ale też poznajemy uczucia Monte Christa. Czyta się błyskawicznie oraz szybko i łatwo wciąga.

Hrabia Monte Christo to nie tylko wątek zemsty występuje tam bowiem także wątek miłosny i poniekąd kryminalny.
Kibicowałam szczególnie Walentynie i Maksymilianowi, a tu Dumas rozciągnął tak rozwiązanie ich historii, że aż zwątpiłam w słuszność moich przypuszczeń ;)

Polecam Hrabiego Monte Christo, bo to ciekawa lektura tak dla mężczyzn jak i dla kobiet.


* cytat z wikipedii
** jak wyżej

Cytaty:
"(...) na tym świecie nie istnieje ani szczęście, ani nieszczęście- porównujemy tylko stan obecny z tym, w jakim byliśmy. Tylko ten, kto doznał najokropniejszych niepowodzeń, zdoła odczuć najwyższe szczęście. Kto chciał umrzeć, Maksymilianie, wie, jakim skarbem jest życie."

8 komentarzy:

 1. och coraz bardziej mnie kusi ta seria...

  OdpowiedzUsuń
 2. A polecam, polecam. To głównie przygodówka dlatego szybko i przyjemnie się czyta :) A dla lubiących historię to dobry klimat i wgląd w tamte czasy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kto wie, może za jakiś czas przeczytam...:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Od jakiegoś czasu mam wielką ochotę na tą książkę ;))

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę ją kiedyś w końcu przeczytać, ale pomyślę o niej dopiero jak będę mieć więcej czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam tę książkę kilka lat temu i byłam nią zachwycona. Zresztą uwielbiam całą pisarską rodzinę Dumasów ( tak to się pisze ? ;)
  Mój egzemplarz "Czarnego tulipana" jest zaczytany do granic możliwości ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja też polecam. Hrabia Monte Christo to wspaniała lektura zarówno dla miłośników przygody, sensacji jak i romansów.

  OdpowiedzUsuń