15 lutego 2016

"Pisarz, który nienawidził kobiet. Podwójne życie seryjnego mordercy" John Leake

tytuł oryginału: Enetering Hades. The Double Life of a Serial Killer
tłumaczenie: Maria Makuch
data wydania: 2012
data wydania oryginału: 2007
liczba stron: 392
opis:
Jack został skazany na dożywocie za zabicie osiemnastoletniej dziewczyny.
Jednak przekonał wszystkich, że jest nowym, lepszym człowiekiem. i wyszedł z więzienia.
Na wolności uwodził kobiety, które nie mogły się oprzeć jego chłopięcemu urokowi. Żadna z nich nie podejrzewała, że ten inteligentny, cieszący się zaufaniem człowiek, ma drugą twarz.
Tylko jedenaście z nich poznało jego prawdziwe oblicze.  


        Panie i Panowie, nie wiedzieć czemu, oczekiwałam kryminału. Mało tego, oczekiwałam dobrego kryminału.
Z początku, kiedy dopiero zaczęłam czytać Pisarza, który nienawidził kobiet nic się nie zmieniło, ale potem...

        Po jakimś czasie okazało się jednak, że nie jest to kryminał. Okazało się, że jest to opis życia Jacka Unterwegera, seryjnego mordercy, napisany jednak tak, że z początku nie dostrzegłam tego, że jest to biografia. Oczywiście jest to zdecydowanie duży plus tej książki, dzięki temu czyta się ją naprawdę szybko i przyjemnie, nie nuży czytelnika w żadnym momencie.
Naprawdę- ani przez pół strony nie byłam znudzona! Momentami myślałam sobie- no kiedy wreszcie go złapią! Przecież powinni go już złapać! Ale nie było to spowodowane tym, że w książce są dłużyzny, ale raczej tym, że przeżywałam emocje jak podczas lektury dobrego kryminału.

        Bohater książki Johna Leake to osoba, o której nie słyszałam, to dość dziwne, ponieważ jego historia jest wręcz niewiarygodna, jak wyjęta z filmu. Można powiedzieć, że lubię tematykę seryjnych morderców, dlatego tak mnie dziwi, że nie kojarzę kogoś takiego.
Jack Unterweger to osoba dość wyjątkowa. Trzeba mieć prawdziwy talent, aby omamić tylu ludzi, ogłupić tyle kobiet, owinąć sobie wokół palca polityków, i pozostawać bezkarnym. Roztaczał wokół siebie dokładnie taki wizerunek jak chciał, przy tym ciągle kłamał i powtarzał półprawdy. Potrafił świetnie przeinaczyć rzeczywistość.
Jednocześnie był to człowiek niepozornej postury, jak go opisywano "chłopięcej urody", który wykorzystując swój niewinny wygląd zwabił w swe szpony tyle bezbronnych kobiet. Ta książka uzmysławia, że to co powtarzali rodzice, nawet teraz kiedy jesteśmy dorośli jest nadal aktualne- nie wsiadaj do auta nieznajomego...
Jednocześnie w książce ukazany jest wątek, który może się przytrafić każdemu z nas i co jakiś czas się nad tym zastanawiałam- a jeśli ja zaprzyjaźniłabym się z seryjnym mordercą? A jeśli zakochałabym się w kimś takim (oczywiście nie wiedząc o jego prawdziwym obliczu)?  Ciarki mnie przechodzą na samą myśl o takiej sytuacji...

        Dzięki książce Leake nie tylko poznajemy historię mordercy uwodziciela, ale również możemy dowiedzieć się czegoś o procedurach policyjnych, o tym co jest niezgodne z prawdą w amerykańskich serialach ;] oraz o innych kryminalnych sprawach.
Dodatkowo nie pozostawia on wątpliwości co do wiarygodności historii. Choć wiem, że niektóre osoby mogły kłamać lub przeinaczać fakty, no i część historii to domysły. Jednak na końcu książki podane są drobiazgowo liczne źródła, prawdziwa gratka dla dociekliwych.

        Naprawdę warto było poznać historię tego potwora, który omamił tylu ludzi, w dodatku tak ciekawie napisaną. Polecam!

2 komentarze:

  1. Uwielbiam książki, które potrafią przyprawić o dreszcze, dlatego to na pewno coś dla mnie. Myślę, że i mnie ta historia nie będzie nudzić ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam nadzieję, że dla Ciebie będzie równie zajmująca :)

      Usuń