27 sierpnia 2011

"Sekretna córka" Shilpi Somaya Gowda

tytuł oryginału: The Secret Daughter
wydawnictwo: Prószyński i S-ka
data wydania: sierpień 2011 
data wydania oryginału: 2010
liczba stron: 408
ocena: 4/6


opis:
"W małej indyjskiej wiosce Kavita wydaje na świat córeczkę. Jednak w kulturze preferującej synów jedynym sposobem na uratowanie nowo narodzonej dziewczynki jest oddanie jej do sierocińca. Decyzja ta będzie prześladować Kavitę i jej męża przez resztę życia, nawet po narodzinach upragnionego syna.
Po drugiej stronie globu Somer, amerykańska lekarka, dowiaduje się, że jest bezpłodna. Razem ze swym mężem Krishnanem decyduje się na adopcję. Wkrótce małżonkowie trafiają na zdjęcie dziecka z bombajskiego sierocińca – dziewczynki o niezwykłym spojrzeniu i przyjmują ją do swojej rodziny.
"


Pomiędzy Indiami i Stanami Zjednoczonymi jest ogromna przepaść kulturowa. Zapewne każdy zdaje sobie z tego sprawę, jednak tak naprawdę nie uświadamia sobie jej rozmiaru. Sekretna córka dzięki temu, że przedstawia historię indyjsko-amerykańskiej pary- Somer i Krishnana świetnie kontrastuje te dwa światy.

Krisowi w zaadaptowaniu się w nowym świecie pomogła Somer, poznali się na studiach, teraz są małżeństwem, oboje zajmują się medycyną. Mimo, że na początku była to para idealna to jednak ich małżeństwo zaczyna się psuć z powodu kłopotów zdrowotnych Somer, która niestety nie może mieć dzieci. Dla kobiety, która odczuwa nagle ogromny instynkt macierzyński jest to cios niemal nie do zniesienia.
W końcu mąż proponuje jej by zaadoptowali dziecko z Indii. Wyruszają więc w podróż.

Równocześnie poznajemy historię małżeństwa z wioski pod Bombajem- Jasu i Kavity. Zapewne większość z Was wie, że w wioskach indyjskich bardziej pożądani są chłopcy, którzy pomagają ojcom w pracach na roli, czasem rodzina nie może sobie pozwolić na utrzymanie dziewczynki, zatem... Ale Kavita nie chce by los jej nowo narodzonej córki był taki sam jak wielu innych, dlatego oddaje ją do sierocińca.

Poznajemy także tytułową bohaterkę- Ashę. Przyglądamy jej się jak dorasta, jak z dziecka zmienia się w kobietę. I tak jak każdy młody człowiek ona też poszukuje siebie, musi sprawdzić kim naprawdę jest. Z tym, że ona niestety nie zna swoich biologicznych rodziców i czuje się nieco wyobcowana w amerykańskiej kulturze.

Mimo, że Sekretna córka porusza wiele problemów to opowiada przede wszystkim o kobietach-  o ich sile, wyrzeczeniach i odwadze. O poświęceniu dla rodziny, lecz nie tylko cierpieniu, ale i wielkiej miłości jaką ją darzą i nadziei na lepsze życie. I to właśnie im, kobietom, matkom, ta książka jest dedykowana, gdyż:
"Gdy załamuje się matka, załamuje się cała rodzina."

Sekretna córka to niezwykle barwna powieść pełna fal amerykańskiego wschodniego wybrzeża i skwaru Bombajskich ulic. Autorka świetnie oddaje klimat Indii. Choć z początku oglądane oczami Somer nie wzbudzają w nas sympatii, to jednak później gdy poznamy je z innej strony potrafimy docenić kulturę indyjską. Uważam takie przedstawienie za dobre, bo pokazane są dwa oblicza dzięki czemu Indie nie są ani idealizowane, ani zanadto krytykowane.


Książkę polecam przede wszystkim miłośnikom Indii, ale też ogólnie każdemu kto ma na nią ochotę, ponieważ czyta się błyskawicznie :)

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka.  

Szczerze mówiąc nie miałam żadnego pomysłu na napisanie o tej książce, dlatego wyszło jak wyszło :( Trudność sprawia przede wszystkim mnogość poruszanych problemów, bo nie wiadomo, na którym się skupić.

13 komentarzy:

 1. Książka nie nadaje się dla mnie, ale jest świetna jako prezent:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie jestem miłośnikiem tego typu literatury, ale znam osoby które uwielbiają takowe tematy i nie omieszkam im wspomnieć o tej pozycji :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie ciekawi bardzo tematyka, jednak obawiam się trochę tych trudności związanych z mnogością problemów. Myślę jednak , że dam radę, dlatego chętnie poznam bliżej tę powieść.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie miałam do ej pory okazji czytać książki o Indiach ich kulturze, ale bardzo bym chciała to nadrobić a ta książka wydaje sie byc jak dla mnie idealna :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lektura jeszcze przede mną,więc tylko zerknęłam na ocenę, a do recenzji wrócę po lekturze - nie chce się uprzedzać;)

  OdpowiedzUsuń
 6. O, a ja właśnie czytam coś w klimatach amerykańsko-indyjskich. "Ciało Obce" Cooka ;D

  OdpowiedzUsuń
 7. Słyszałam o tej książce i bardzo mnie interesuje. Myślę, że postaram się ją zdobyć.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ostatnio prześladuje mnie Bombaj - chciałam coś o nim poczytać ale nie wiedziałam co. To straszne, że aby ocalić swoje dziecko trzeba je oddać do sierocińca... Chętnie przeczytam gdy skończę moją listę książek, ale raczej nie oczekuję arcydzieła. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Sama nie wiem... Zastanowię się jeszcze

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja z chęcią sięgnę po tę książkę:)
  Lubię opowieści o silnych, odważnych kobietach. Bardzo podoba mi się cytat, który zamieściłaś:)

  OdpowiedzUsuń
 11. cyrysia warto! :) Problemów jest dużo jak się pisze recenzję, bo trudno wybrać ten, o którym powinno się pisać, wszystkie są ważne ;)

  giffin niestety takie jest życie w Indiach...

  Evita więc to książka dla Ciebie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. według mnie historia trochę oklepana ,ale książeczka dobrze się czyta

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo lubię taką problematyczną tematykę więc pewnie chętnie po nią sięgnę:)

  OdpowiedzUsuń